...... ......
Forum     o stronie     kont@kt      Goście    
czwartek, 12 grudnia 2024 r.        
aktualizacja 01.2017 - autobusy MZK

  Jelenia Góra - stolica Karkonoszy


Plac Ratuszowy w Jeleniej Górze             • Bolków
            • Borowice
            • Cieplice
            • Dziwiszów
            • Harrachov - CZ
            • Jagniątków
            • Jelenia Góra
            • Karpacz
            • Kowary
            • Mysłakowice
            • Pec pod Snezkou - CZ
            • Piechowice
            • Pilchowice
            • Podgórzyn
            • Przesieka
            • Sobieszów
            • Sosnówka
            • Spindleruv Mlyn - CZ
            • Szklarska Poręba
            • Zachełmie

  Historia Jeleniej Góry

Zgodnie z nowym podziałem administracyjnym Jelenia Góra jest obecnie miastem grodzkim. Wcześniej była stolicą województwa jeleniogórskiego. Miasto położone jest nad Bobrem, Kamienną i Wrzosówką na wysokości 310-680 m, w środku Kotliny Jeleniogórskiej. Jego początki wiąże się ze znajdującym się nieopodal centrum "Wzgórzem Krzywoustego". Nazwa ta nie jest przypadkowa, ponieważ w XI-XII w. właśnie na tym miejscu powstał gród związany tradycją z osobą księcia Bolesława Krzywoustego. Z czasem poniżej murów wyrosła duża osada targowa, która ok. 1288 r. otrzymała prawa miejskie i wtedy wszystko się zaczęło, bowiem w latach 1278-1392 za sprawą rządów Piastów świdnicko-jaworskich nastąpił intensywny rozwój miasta. Następnie w roku 1439 uzyskało ono pełne prawa sądownicze, a w 1502 przywilej samodzielnego wyboru radnych i bicia monety. W 1392 r. Jelenia Góra oraz księstwo świdnicko-jaworskie przeszły pod berło czeskie, a w 1427 gród został oblężony przez Husytów i niestety częściowo spalony. Kościół św. Erazma i PankracegoW wyniku tego zdarzenia zburzono zamek na wzgórzu. Kolejny pożar zniszczył miasto w roku 1549, wtedy to w ciągu zaledwie trzech godzin spłonęła cała zabudowa. Pod koniec XVI i na początku XVII w. nastąpił gwałtowny rozwój handlu i produkcji płótna lnianego, co spowodowało poprawę życia w mieście, ale nie na długo, dlatego że nie ominęła Jeleniej Góry wojna 30-letnia, która przyniosła pożary, oblężenia, epidemie i przyczyniła się do dużego wyludnienia. Miasto wyszło z tego kataklizmu dopiero pod koniec XVII w., gdy ponownie stało się ośrodkiem tkactwa i płóciennictwa. To sprawiło, że w roku 1630 cesarz Rudolf I nadał mu prawo wyłączności na handel wytwarzanymi na miejscu tkaninami. Był to okres rozkwitu i dobrobytu w mieście, co również przełożyło się na okazałość budowli z tamtego okresu. Barokowa zabudowa Jeleniej Góry była wówczas największa i najbogatsza na Śląsku! W wyniku wojen prusko-austriackich w XVIII w. nastąpiło przyłączenie Śląska do Prus i jednocześnie odcięcie rynków zbytu tkanin m.in. w Czechach. Wtedy znowu skończyła się sielanka a produkcja lniarska przestała mieć tak duże znaczenie jak wcześniej. W początkach XIX w. zaczęła rozwijać się w Karkonoszach turystyka przez co miasto stało się bazą turystyczna, tym bardziej że w roku 1866 powstała linia kolejowa do Zgorzelca, w 1891 do Piechowic a w latach 1900-02 do Szklarskiej Poręby. W roku 1859 zbudowano też gazownię i założono oświetlenie uliczne, oczywiście gazowe. Zaczęto też tworzyć sieć wodociągową, a w roku 1910 ukończono kanalizację miasta. Pierwsze tramwaje, (jeszcze gazowe) ruszyły w 1897 r., by w 1900 r. zostać zastąpione elektrycznymi. W 1975 włączono do Jeleniej Góry miejscowości: Cieplice Śląskie Zdrój, Sobieszów i wsie: Maciejową, Grabary, Strupice i Czarne, a zupełnie niedawno również Jagniątków

  Zwiedzamy Jelenią Górę

ul. Konopnickiej.  W oddali Baszta i Brama wojanowska

      Podczas ostatniej wojny miasto nie zostało zniszczone dzięki czemu posiada wiele starych zabytków w nienaruszonej formie. W 1967 na skutek braku pieniędzy i ze względu na przestarzały tabor, zlikwidowano wszystkie linie tramwajowe w mieście i zastąpiono je autobusami. Jelenia Góra nadal pełni rolę ośrodka turystycznego i bazy wypadowej w góry. Znajdują się tutaj wydziały zamiejscowe wrocławskich wyższych uczelni, Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu Ekonomicznego, a od kilku lat działa również w mieście samodzielny podmiot o obecnej nazwie Karkonoska Państwowa Szkoła Wyższa.





Plac Ratuszowy i fontanna Neptuna
     Co warto zobaczyć w Jeleniej Górze? Z całą pewnością barokowy rynek, według opinii niektórych osób najpiękniejszy na Dolnym Śląsku. Kamieniczki, które otaczają dookoła ratusz zostały przebudowane w latach 50-tych ze względu na kiepski stan, na szczęście z zachowaniem oryginalnego wyglądu od strony rynku. Na środku placu stoi ratusz z pocz. XVI w., jednak nie jest oryginalny i został odbudowany w formie klacystycznej po zawaleniu się jego części w XVIII w. Niedaleko rynku znajduje się kościół św. Erazma i Pankracego, wybudowany z kamienia w drugiej połowie XIV w. w układzie bazylikowym i trójnawowym z renesansową wieżą z XVI w. Wcześniej stała tu budowla prawdopodobnie z 1108 roku.
Miasto niegdyś otoczone było murami obronnymi i budowlami fortyfikacyjnymi z których do dziś pozostały: baszta Bramy Wojanowskiej, w której mieści się kaplica św. Anny oraz Baszta Zamkowa z XVI w. Niedawno, odbudowano też samą Bramę Wojanowską, na jej dawnym miejscu i przeniesiono jej zabytkowe elementy z okolic dworca PKS-u (dokładnie była to brama Zespołu Szkół Mechanicznych), gdzie znajdowały się przez wiele lat.

Kościół Garnizonowy
      Poza dawnym obszarem miasta tzn. murami znajduje się jeszcze jeden ważny obiekt, kościół Świętego Krzyża, jeden z sześciu na Śląsku tzw. Kościołów Łaski. Został on wzniesiony przez protestantów po wojnie 30-letniej. Kształt budowli wzorowany jest na podobnym kościele św. Katarzyny, który znajduje się w Sztokholmie i wcale to nie dziwi, bowiem jego twórcą był szwedzki architekt - Marcin Frantz. W Kościele po remoncie organów, odbywają się koncerty z udziałem wielu znanych artystów. Niedaleko tego miejsca znajduje się kaplica Marii Panny. Od roku 1952 mieści się w niej cerkiew prawosławna Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Budowla została wzniesiona w latach 1737-38, na miejscu starego kościoła zniszczonego podczas wojny 30-letniej.



Teatr im C.K. Norwida

      U zbiegu al. Wojska Polskiego i Sudeckiej znajduje się secesyjny budynek teatru zaprojektowanego w 1904 r. przez arch. A. Dachmala, w którym działa Teatr Dramatyczny im C. K. Norwida., przez wiele lat organizujący m.in. Festiwal Teatrów Ulicznych - FTU.




Dodatkowe informacje w Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej - Jelenia Góra
it-jeleniagora@dot.org.pl




Dojazd
Dworzec Głowny PKP w J.G.


      Z przyjemnością można napisać, że czas przejazdu pociągami skrócił się znacznie, po ostanich remontach, także komfort podróży uległ poprawie. Szczególnie polecam szlak kolejowy z Jeleniej Góry do Szklarskiej Poręby a nawet dalej w kierunku czeskiego Harrachova. Pociąg na tej linii wspina się serpentynami do góry, (widać to na mapie turystycznej) okrążając dookoła fragment Kotliny Jeleniogórskiej. Można też wybrać autobusy prywatnych przewoźników do Karpacza i nie tylko, natomiast do wielu górskich miejscowości możecie dojechać zwykłymi, czerwonymi autobusami MZK.
Odwiedźcie szczególnie Cieplice, które są dzielnicą Jeleniej Góry (linie: 6, 7, 9, 15, 17, 23, 26), Sobieszów (7, 9, 15) oraz inne podgórskie, przepiękne miejscowości, takie jak Borowice (dostępne z przystanku "os. XX-lecia pętla" w Cieplicach linia 4), Jagniątków (15), Michałowice (15), Przesieka (z Cieplic linia 4), Zachełmie (z Cieplic linia 4) i inne. Dojazd do centrum przesiadkowego - przystanek "os. XX-lecia-pętla" autobusem nr 6


Kolor znaków Dokąd prowadzi szlak? Czas przejścia ok.
do Pilchowic (Jez. Pilchowickie) 3 godz. 30 min.
na Grodną przez Witoszę i Staniszów 4 godz. (3 godz. 30 min.)
do schroniska Szwajcarka 4 godz. (3 godz. 30 min)





  Przydatne informacje

Urząd Miasta
58-500 Jelenia Góra
pl. Ratuszowy 58
www.jeleniagora.pl
Uzdrowisko Cieplice www.uzdrowisko-cieplice.pl
Teatr im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze teatrnorwida.pl
Zdrojowy Teatr Animacji w Cieplicach www.teatr.jgora.pl/
Jeleniogórskie Centrum Kultury
ul. 1 Maja 60
58-500 Jelenia Góra
www.jck.pl
Osiedlowy Dom Kultury
na Zabobrzu
ul. K. Komedy-Trzcińskiego 12
58-506 Jelenia Góra
odk.karkonosze.com
Miejski Dom Kultury "Muflon"
ul. Cieplicka 172
58-570 Jelenia Góra
muflon.sobieszow.pl
Dom, muzeum Gerharta Hauptmanna www.muzeum-dgh.pl
Biuro Wystaw Artystycznych www.galeria-bwa.karkonosze.com
Muzeum Karkonoskie
ul. Jana Matejki 28
58-500 Jelenia Góra
www.muzeumkarkonoskie.pl
Muzeum Przyrodnicze
ul. Cieplicka 11A
58-560 Jelenia Góra
www.muzeum-cieplice.pl
Książnica Karkonoska www.biblioteka.jelenia-gora.pl
Filharmonia Dolnośląska www.filharmonia.jgora.pl


Copyright © 2001-2023 wkarkonosze.net
All rights reserved - Wszelkie prawa zastrzeżone
Publikowanie w mediach materiałów z tej strony oraz całego serwisu, bez otrzymania zgody autora jest zabronione









  Designed by: Michał Gniot info@wkarkonosze.net