...... ......
Forum     o stronie     kont@kt      Goście    
czwartek, 12 grudnia 2024 r.        
Warto zobaczyć
Galeria z wędrówek
Pogoda
Kamerki w okolicy
Imprezy, repertuar
Telefony, adresy
Autobusy MZK PKS
PKP Lotnisko
Mapa serwisu
Noclegi
Lista schronisk
miejscowości A-Z
Jelenia Góra
Karpacz
Szklarska Poręba
Szlaki turystyczne
Ciekawe miejsca
ŚnieżkaSzrenica
Chojnik
Wdsp.Podgórnej
oznaczenia szlaków
O Karkonoszach
Historia turystyki
Liczyrzepa, duch gór
Legendy zamków
Bank linków
Ankiety archiwalne

100 lat Kolei Izerskiej
Przejazd Koleją Izerską

  Karkonosze

Karkonosze są najwyższą grupą górską Sudetów, wyróżniającą się wieloma cechami spośród innych gór w Polsce. Ze względu na swoją klasyczną masywność są wymieniane we wszystkich podręcznikach geograficznych na świecie. Mają one wygląd zwartego, jednolitego bloku, co sprawia że otrzymały kiedyś nazwę "Gór olbrzymich" i rzeczywiście wyglądają jak ogromny wał, sponad którego wyrasta jedynie Śnieżka 1602 m (najwyższy szczyt Karkonoszy i Sudetów) ze swoim stożkowatym, charakterystycznym kształtem.

Masyw Śnieżki
Karkonosze zajmują wraz z przedgórzem obszar 800 km ², natomiast góry właściwe leżą na powierzchni 650 km ², przy długości grzbietu 36 km i swojej szerokości wynoszącej 20 km. Istnieją pewne wątpliwości, co do granic i obszaru naszych gór, ale monografia "Karkonosze polskie" (z roku 1985, wyd. PAN) wyznacza je następująco:
" ... Za granicę zachodnią przyjęto Przełęcz Szklarską, od doliny górnej Mielnicy po dolinę Kamiennej w jej równoleżnikowym odcinku od Jakuszyc po Szklarską Porębę - Huta. W obręb Karkonoszy zaliczono całe dno Kotliny Szklarskiej Poręby Górnej. Za granice północną (a raczej północno-wschodnią) uznano ostry morfologiczny załom pomiędzy płaskim dnem Kotliny Jeleniogórskiej, a wyraźnym stokiem Karkonoszy, od Piechowic przez Sobieszów, Podgórzyn, Sosnówkę aż po Miłków. Granice tę wyznacza na ogół dobrze poziomica 400 m npm. Na stoku Dalej na wschód granica ta przekracza wklęsłym łukiem dolinę Łomnicy i już w nieco wyższym poziomie (500 m npm.) ciągnie się aż po Kowary i dalej przez Grzbiet Kowarski do przełęczy Okraj. W ten sposób określony obszar karkonoski jest wyraźną jednostką morfologiczną i krajobrazową, którą można podzielić na trzy mniejsze regiony, a więc : Grzbiet główny, Padół Karkonoski (obniżenie od Borowic po Szklarską Porębę Górną, wzdłuż którego wiedzie wspaniała "Droga pod Reglami"), a wreszcie Pogórze Karkonoskie, na północ od tego obniżenia... "


Skałki
Karkonosze są bardzo starymi górami, zbudowanymi ze skał krystalicznych: starszych - metamorficznych (łupki i gnejsy) oraz młodszych - granitowych. Rozdziela je pas skał kontaktowych o dużej twardości - hornfelsów. Najstarsze występujące tu skały to krystaliczne łupki: łuszczykowe i chlorytowe. Nieco młodsze są granitognejsy rumburskie, natomiast sprzed 520-320 mln. lat pochodzą łupki graptolitowe, kwarcytowe, fyllity, wapienie krystaliczne i zieleńce. 340 mln. lat temu, czyli w okresie kaledońskich ruchów górotwórczych, pofałdowaniu i wypietrzeniu uległy osady i magmowe intruzje mórz: algonckiego i kambro-sylurskiego. Ok. 250 mln. lat wstecz, w górnym karbonie nastąpiło wdarcie się magmy granitowej pod okrywę starszych serii skalnych, co spowodowało ich powtórne przeobrażenie i powstanie bardzo twardych i odpornych na niszczenie skał zwanych hornfelsami, które występują m.in. na Śnieżce i Czarnym Grzbiecie.

  Klimat

Stawik
Klimat w Karkonoszach jak i w okolicy gór jest bardzo surowy i kapryśny, można nawet znaleźć opinie, że ma pewne cechy subpolarne. Miał on niebagatelny wpływ na ukształtowanie się Karkonoszy i ma go nadal, co widać choćby w wietrzeniu bardzo twardych skał występujących na Śnieżce.
Najciekawszym zjawiskiem klimatycznym w "Górach Olbrzymich" oraz w Kotlinie Jeleniogórskiej są inwersje temperatury, które polegają na tym, że wbrew naturalnemu procesowi, wraz ze wzrostem wysokości temperatura idzie w górę zamiast spadać.

Zdarza się to najczęściej na wiosnę i jesień. Wtedy to na górze (obserwacje IMGW odbywają się na Śnieżce) jest ciepło, bezwietrznie i sucho, natomiast na dole, czyli w przedgórzu i w Kotlinie Jeleniogórskiej jest chłodno, występuje zamglenie i brak wymiany powietrza spoza kotliny, co szczególnie przeszkadza zimą podczas sezonu grzewczego. Ten stan, chciałoby się powiedzieć anormalny i niekorzystny dla nas, mieszkających wokół gór przerywa dopiero nadejście wiatrów, których nie brakuje w tej okolicy. Powodują one w niższych warstwach gór ocieplenie powietrza i spadek jego wilgotności. Zimą wywołują gwałtowne topnienie śniegu i co za tym idzie alarmowe podniesienie się stanów rzek, a latem hamują wegetację roślin.

Śnieżne Kotły
Jak reagują na to ludzie? Okazuje się, że nasza okolica jest trudnym miejscem, jeśli brać pod uwagę stałe zamieszkanie, dla osób z chorobami układu krążenia, ze względu na częste wahania ciśnienia, temperatury oraz wilgotności powietrza. Ci którzy mieszkają w Jeleniej Górze coś o tym wiedzą. W okolicy Karkonoszy wiatry wieją z pd. zach.(najczęściej zimą), przynosząc nagłe ocieplenie i z pn. zach. (latem) powodującąc ochłodzenie. Zdarza się że osiągają one prędkość od 30 do 50 m/sek. Silne wiatry przewałowe wytwarzają prądy wstępujące, które z kolei podnoszą potężne chmury na wysokość ponad 8000 m! Cieszą się z tego i skwapliwie korzystają szybownicy, którzy z całej Polski przylatują do Aeroklubu Jeleniogórskiego aby skorzystać z doskonałych możliwości uzyskania dużych przewyższeń. W normalnych warunkach tzn. gdy nie ma inwersji, temperatura w górach spada o 0,5 stopnia, co każde 100 m wysokości a wilgotność wzrasta o 70 mm/100 m. Jeżeli uznamy, że różnica wysokości w Karkonoszach wynosi 1000 m, to wniosek z tego jest taki, że zmiany temp. wynoszą max. ok. 5 stopni Celsjusza.


Na Śnieżce średnio 306 dni w roku występuje zamglenie. Wtedy to najwyższy szczyt Karkonoszy ukryty jest w chmurach. Prowadzone tam od roku 1880 obserwacje dostarczyły nam wiele informacji o klimacie "Gór Olbrzymich". Okazuje się przykładowo, że klimat karkonoski jest surowszy niż tatrzański na analogicznych wysokościach, a nie wiem czy wszyscy wiedzą, że w kotłach i żlebach śnieg potrafi zalegać do początków lipca a zdarzało się, że z początkiem września na Śnieżce notowano pierwsze opady białego puchu. W rzeczywistości latem warunki nie są aż tak ekstremalne, dlatego spokojnie możecie do Nas przyjeżdżać zabierając ze sobą tylko jedną, bardzo ważną rzecz, mianowicie uśmiech i dobry humor oraz oczywiście aparat fotograficzny, bo do prawdy jest tutaj gdzie robić zdjęcia!




Na Topie




Mobilny fotograf



reklama
Karkonosze - informacja, opisy, historia - GWIAZDOR


Copyright © 2001-2023 wkarkonosze.net
All rights reserved - Wszelkie prawa zastrzeżone
Publikowanie w mediach materiałów z tej strony oraz całego serwisu, bez otrzymania zgody autora jest zabronione









  Designed by: Michał Gniot info@wkarkonosze.net