...... ......
Forum     o stronie     kont@kt      Goście    
piątek, 19 kwietnia 2024 r.        
aktualizacja 01.2015

  Karpacz - baza turystyczna Karkonoszy


            • Bolków
            • Borowice
            • Cieplice
            • Dziwiszów
            • Harrachov - CZ
            • Jagniątków
            • Jelenia Góra
            • Karpacz
            • Kowary
            • Mysłakowice
            • Pec pod Snezkou - CZ
            • Piechowice
            • Pilchowice
            • Podgórzyn
            • Przesieka
            • Sobieszów
            • Sosnówka
            • Spindleruv Mlyn - CZ
            • Szklarska Poręba
            • Zachełmie

  Historia Karpacza

Kosciół w Karpaczu
Historia miasta jak zresztą w ogóle Karkonoszy jest ściśle związana z działalnością górniczą prowadzoną niegdyś intensywnie na tym terenie przez Walonów. Ze względu na swoje położenie, teren dzisiejszego Karpacza długo nie zachęcał do osadzania się tam ludzi, chyba że musieli i dlatego pierwsze informacje o tym miejscu pochodzą z końca XIV w i są nimi właśnie "Księgi Walońskie". Waloni w Sowiej Dolinie, w Zarzeczu oraz w Kowarach szukali cennych kruszców takich jak: złoto, srebro, ołów oraz rudy żelaza, co niestety również wiązało się z ekspansywnym wyrębem lasów, bo przecież jakoś trzeba było obrabiać te metale a do tego potrzebny był opał. Właśnie wtedy powstawały pierwsze osady, początkowo w Wilczej Porębie, Budniku i dawnych Bierutowicach. W wyniku karczowania lasu powstawały polany m.in. Stara Polana, Wilcza Poręba i wreszcie Krzywa Góra a na nich z kolei budowano pierwsze w Karkonoszach budy pasterskie.




Po wojnie 30-letniej górnictwo upadło a miejscowa ludność zajęła się głównie pasterstwem. W wyniku częstych wówczas prześladowań religijnych, szczególnie w Czechach, na tereny dzisiejszego Karpacza przybyło wielu emigrantów, którzy parali się ziołolecznictwem i to na tyle poważnie, że dopiero w połowie XIX w. tutejsi laboranci musieli poddać się silnemu działaniu konkurencji z zewnątrz. Wraz z rozwojem turystyki w górach, przede wszystkim mowa tutaj o licznych, począwszy od XVIII w. pielgrzymkach na Śnieżkę, Karpacz zaczął pełnić z powodzeniem rolę bazy wypadowej w góry, a w późniejszych latach stał się silnym ośrodkiem turystycznym. Przyczyniła się do tego niewątpliwie budowa w 1895 r. linii kolejowej z Jeleniej Góry do Karpacza Dolnego.




Pod koniec XIX w. rozpoczęła się sportowa historia miasta. Początkowo rozwijało się tutaj saneczkarstwo, natomiast w roku 1903 założony został pierwszy klub narciarski a w 2-lata później rozegrano pierwsze zawody. Poza tym w roku 1912 zbudowano na terenie Karpacza skocznię narciarską - też naturalnie pierwszą. Mimo tego wszystkiego Karpacz otrzymał prawa miejskie dopiero w roku 1959, wtedy też ukończono budowę pierwszego w polskich Karkonoszach wyciągu krzesełkowego na Kopę.
Przez wiele lat niedoceniano, czy też nie chciano dostrzec szansy w większym rozwoju tego miasta, ale cóż takie były czasy... Po roku 1989 zrobiono naprawdę wiele i duże zasługi dla miasta ma jego były burmistrz Pan Piotrowski, który jako pierwszy poprawił standard życia i wypoczynku w Karpaczu.



  Zwiedzamy Karpacz

Karpacz leży na wysokości 530-885 m i składa się z kilku osiedli tj. (niektóre z nich były kiedyś osobnymi jednostkami administracyjnymi m.in. Karpacz Górny) Karpacza Górnego (dawnych Bierutowic), Ścięgien, Wilczej Poręby i Zarzecza. Główne ulice miasta biegną grzbietem Krzywej Góry a ponieważ jak sama nazwa wskazuje, nie jest ona prosta, więc łatwo się domyśleć, że aby przejść przez Karpacz należy się nieustannie wspinać lub schodzić w dół.
Sporo tu miejsc które warto odwiedzić i wiele atrakcji dla turystów! Idąc główną ulicą Karpacza możecie zobaczyć większość starych budowli przypominających o historii miasta. Pod nr 26 znajduje się dom z roku 1837, w którym mieszkał ostatni laborant Karpacza - August Zolfel. Vis a vis tego budynku stoi jedna z ostatnich w Karpaczu chałup pasterskich. Idąc dalej do góry zobaczycie dwa kościoły z pocz. XX w. i bardzo znaną restaurację "Bachus", która w 1836 była karczmą sądową.


Kaskada w okolicy dolnej stacji wyciągu na Kopę
Dalej, trochę wyżej, po prawej stronie obejrzycie stok Kolorowa, od lat znany turystom przyjeżdżającym do Karpacza. Możecie tam spróbować swoich sił, lub raczej podwyższyć adrenalinkę zjeżdżając metalową rynną na dół. Gwarantuję Wam, że nie będziecie żałować, tylko uważajcie na jadących przed Wami. W okolicy wzgórza Karpatka znajduje się sztuczny Wodospad Łomnicy, zbudowany w latach 1910-1915 z myślą o wychwytywaniu gruzów kamiennych, które niesie ze sobą rzeka, szczególnie podczas powodzi. Tama wytworzyła w tym miejscu małe jeziorko, które jest na tyle urocze, że bardzo często jest   głównym celem   spacerów   po Karpaczu. Idąc dalej ulicą Konstytucji 3 maja dojdziecie w końcu do Białego Jaru, jest to o tyle ważne miejsce, że po pierwsze dużo autobusów PKS - u kończy tu swoje kursy, po drugie możecie stąd rozpocząć wędrówkę na Śnieżkę lub do wyciągów kompleksu Kopa, a po trzecie łatwo stąd dojść ulicą gimnazjalną do schroniska młodzieżowego "Liczyrzepa".

Swiątynia Wang

Oczywiście to nie wszystko! Największą atrakcją Karpacza, którą zawdzięczamy Norwegom jest drewniany kościółek Wang. Wyobraźcie sobie, że powstał on w Norwegii a nie w Karpaczu jeszcze w XII w. i stał tam aż do roku 1841, dokładnie nad jeziorem Wang. W XIX w. został przeznaczony do rozbiórki i wtedy to zakupił go król Pruski Fryderyk Wilhelm IV, po czym kazał sprowadzić w częściach w Sudety. Drewniana budowla przepłynęła Bałtyk i po renowacji stanęła na wzniesieniu, górując ponad miastem. Należy zaznaczyć, że obecnie podobnych budowli na świecie jest 24, z czego 23 stoją w Norwegii a tylko jedna poza nią, oczywiście w Karpaczu Górnym. Kościółek jest wielkim zabytkiem architektury wikingowsko-romańskiej, natomiast wieża stojąca obok niego została dobudowana dodatkowo aby chronić delikatną, drewnianą konstrukcję przed zgubnym wpływem górskich wiatrów.



Śnieżka 1602 m

To jedno z tych miast, których trudno jest nie zobaczyć będąc w Karkonoszach, tym bardziej że wraz ze Szklarską Porębą stanowią one centrum ruchu turystycznego, leżące w bezpośrednim sąsiedztwie gór. To właśnie z Karpacza prowadzą najbardziej popularne trasy, na najwyższy szczyt "Gór Olbrzymich", Śnieżkę (1602 m).To tutaj przyjeżdżają co roku, zimą liczne grupy narciarzy aby skorzystać z wielu specjalnie przygotowanych dla nich obiektów zjazdowych. W mieście przez ostanie 20-lecie wiele się zmieniło na lepsze. Podwyższony został m.in. znacznie standard usług turystycznych, co zapewne ucieszy bardziej zamożnych turystów, powstał Hotel Gołębiewski, wybudowano obwodnicę centrum a nawet wyremontowano skocznię narciarską - "Orlinek", ze względu na odbywające się tutaj mistrzostwa juniorów.




Śnieżka 1602 m



W Karpaczu w tej chwili czekają na Was wyciągi narciarskie a także "silna" baza noclegowa, tzn. w zależności od portfela, drogie hotele, mniej drogie pensjonaty i pola campingowe, wreszcie o wiele tańsze schronisko młodzieżowe, gdzie opłata za nocleg jest praktycznie symboliczna, tak więc jeśli wybieracie się na Śnieżkę, ewentualnie do schroniska "Samotnia" lub "Strzecha Akademicka" to zacznijcie swoja wędrówkę właśnie z Karpacza, bo z tego miejsca jest najbliżej.



  Dojazd

Kilka zdań o komunikacji. Do Karpacza nie dojedziecie, przynajmniej na razie koleją, bo nie ma już połączenia z Jeleniej Góry, za to możecie tu dotrzeć autobusami PKS lub prywatnych przewoźników, których nie brakuje oraz oczywiście własnym bicyklem lub samochodem. Autobusami PKS -u dojedziecie z Jeleniej Góry, wsiadając na przystanku w centrum Jeleniej Góry (koło teatru Norwida) lub przystanek bliżej PKP (Kochanowskiego) a takze z dworca PKS. W każdym razie wybierajcie raczej kursy przez Kowary lub obwodnicę, natomiast rzadziej przez Cieplice, no chyba że celowo chcecie jechać tamtędy. Wtedy podróż zajmuję więcej czasu, ale przejeżdża się przez Miłków i Sosnówkę.


Kolor Dokąd prowadzi szlak? Czas przejścia ok.
Rozmiar: 175 bajtów Skalnik przez Kowary 5 godz. ( 4 godz. 30 min. )
Święte źródło na Grabowcu 1 godz. 20 min.
na Śnieżkę przez Starą Polanę i Kościółek Wang -
  na Śnieżkę przez Wilczą Porębę -
na Śnieżkę dolina Łomniczki -
   na Śnieżkę przez Sowią Przełęcz -
na przełęcz Okraj 2 godz. 45 min. ( 2 godz. 15 min.)



  Przydatne informacje

Urząd Miejski w Karpaczu
ul. Konstytucji 3 Maja 54,
58-540 Karpacz
www.karpacz.pl
Informacja Turystyczna
Referat Promocji Miasta
ul. Kolejowa 3
58-540 Karpacz
www.karpacz.pl
it@karpacz.eu
Świątynia Wang
PARAFIA EWANGELICKO - AUGSBURSKA WANG
58-540 Karpacz
ul. Na Śnieżkę 8
www.wang.com.pl
Schronisko Samotnia www.samotnia.com.pl
Muzeum Sportu i Turystyki
58-540 Karpacz,
ul. Kopernika 2
www.muzeumsportu.org
Miejskie Muzeum Zabawek
ze zbiorów Henryka Tomaszewskiego
w Karpaczu
58-540 Karpacz,
ul. Kolejowa 3
www.muzeumzabawek.pl
Western City
Ściegny k/Karpacza
www.western.com.pl


Copyright © 2001-2023 wkarkonosze.net
All rights reserved - Wszelkie prawa zastrzeżone
Publikowanie w mediach materiałów z tej strony oraz całego serwisu, bez otrzymania zgody autora jest zabronione









  Designed by: Michał Gniot info@wkarkonosze.net